ایان گودفلو دانشمند برجسته هوش مصنوعی

بیوگرافی پژوهشگران / پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۸ دقیقه مطالعه

ایان گودفلو (Ian Goodfellow)، سی و چهار ساله پژوهشگری برجسته در زمینه یادگیری ماشین است. وی با داشتن سابقه کاری بی نظیر، یکی از مهندسان جوان در زمینه AI محسوب می‌شود. میزان استنادهای پژوهشی که به این پژوهشگر برجسته شده برابر با ۵۴۵۹۲ و همچنین H-index وی برابر با ۵۳ می‌باشد که تمامی این آمارها نشان از برجسته بودن این پژوهشگر جوان دارد. از جمله فعالیت‌های او، همکاری به عنوان محققی پژوهشی در تیم تحقیقاتی Google Brain و سرپرستی گروهی از پژوهشگران در رابطه با مطالعه تکنیک‌های رقابتیِ هوش مصنوعی را می‌توان اشاره کرد. وی پروژه‌های زیادی را رهبری کرده اما مهم‌ترین پروژه گودفلو در زمینه ابداع گونه‌ای از سیستم AI است که در واقع شکلی از شبکه‌های GAN می‌باشد.
ian-goodfellow
گودفلو کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در علوم رایانه به همراه دو دانشمند برجسته دیگر به نام‌های Andrew Ng و Gary Bradski از دانشگاه استنفورد و دکتری خود را در رشته یادگیری ماشین از دانشگاه مونترال، تحت نظارت Yoshua Bengio و Aaron Courville اخذ نموده است.
او پس از فارغ التحصیلی، به عنوان بخشی از تیم تحقیقاتی Google brain به گوگل پیوست، اما بعدها جهت پیوستن به موسسه OpenAI که به تازگی تاسیس شده بود، گوگل را ترک کرده و در مارس ۲۰۱۷ به Google Research بازگشت. تحقیقات این دانشمند متمرکز بر موضوعاتی از قبیل: یادگیری عمیق به‌ خصوص مدل‌های مولد، امنیت یادگیری ماشین و نیز حفظ حریم خصوصی است. گودفلو یکی از نخستین افرادی بوده که امنیت و حفظ حریم خصوصی شبکه‌های عصبی را مورد مطالعه قرار داده و در این راستا به پیشرفت علم یادگیری ماشین کمک نموده است.
تحقیقات وی در جهت تشریح شبکه‌های GAN، ضمن ارائه رویکردی برای یادگیری ماشین که بیشتر در فیسبوک استفاده می‌شود، بسیار شناخته شده است. او ضمن توسعه و بهره‌گیری از سیستمی که نقشه‌های گوگل را قادر به همسان‌سازی خودکار با تصاویر ثبت شده توسط دوربین اتومبیل‌های هوشمند می‌سازد، در زمینه‌های آدرس‌یابی دقیق و نیز آسیب‌پذیری‌های امنیتی سیستم‌های یادگیری، اقدامات شایان توجهی انجام داده است. این دانشمند برجسته در سال ۲۰۱۶ به عنوان مولف کتاب درسی یادگیری عمیق از انتشارات MIT شناخته شد. همچنین کنفرانس خودسازماندهی در زمینه یادگیری ماشین را در OpenAI نیز برگزارکرد و در سال ۲۰۱۷، در سی ‌و پنجمین بازدید تکنولوژی MIT از میان نوآوران زیر ۳۵ سال انتخاب و ابتکارش در شبکه‌های GAN به رسمیت شناخته شد.
طبق اخبار منتشر شده به تازگی اپل از این چهره برجسته هوش‌مصنوعی در شرکت خود بهره می‌برد این درحالیست که وی در صفحه پروفایل شخصی خود در لینکدین نیز خبر این همکاری را تایید کرده است. کتاب‌های Goodfellow به شرح ذیل است:
1. Deep learning (adaptive computation and machine learning series)
2. Deep Learning – Das umfassende Handbuch: Grundlagen, aktuelle Verfahren und Algorithmen, neue Forschungsansätze
3. L’apprentissage profondآموزش پروپوزال نویسی

پروپوزال یا همان پیشنهاد طرح پژوهشی، رکن اصلی هر پژوهش بوده و در آن پژوهشگر مسیر و اهداف تحقیق خود را مشخص می‌سازد؛ به بیان دیگر، پروپوزال طرحی است که پژوهشگر در ذهن دارد و می‌خواهد آن را عملی کند. پروپوزال نویسی و آشنایی با ساختار آن در دوره کارشناسی ارشد و دکترا امری ضروریست. از این رو، دپارتمان آموزش فن پیپر با کمک اساتید مجرب، آموزشی جامع برای پروپوزال نویسی تدوین نموده است.

مطالب مرتبط

پروفسور فضل الله رضا دانشمند برجسته ایرانی

جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
۲۹۷۸

ضل الله رضا در سال ۱۲۹۳ در رشت متولد شد. او دانشمندی برجسته، استاد دانشگاه و مهندس برق بود. پروفسور رضا پس از محمد علی مجتهدی، به عنوان دومین رئیس دانشگاه صنعتی شریف انتخاب شد....

بیوگرافی پروفسور لطفی زاده پدر منطق فازی

جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸
۳۱۴۲

لطف علی عسکرزاده (Lotfi AliAsker Zadeh)، مشهور به لطفی زاده یا لطفی ع زاده، در سال ۱۹۲۱ میلادی در باکو متولد شد. وی بنیانگذار منطق فازی، ریاضیدان، مهندس برق، دانشمند کامپیوتر و...

بیوگرافی سباستین ترون (Sebastian Thrun)

جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸
۲۹۹۳

سباستین ترون (Sebastian Thrun)، یک نوآور، کارآفرین و دانشمند کامپیوتر است که در سال ۱۹۶۷ در سولینگن آلمان متولد شد. وی در سال ۱۹۸۸، Vordiplom خود را در رشته علوم کامپیوتر، ...