آشنایی با مفاهیم رایج در چاپ مقاله

روش تحقیق و مقاله نویسی / جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ / ۸ دقیقه مطالعه

پژوهش‌های تحصیلی در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری، پایان کار پژوهشی به حساب نمی‌آید، بلکه با اندکی تلاش از سوی پژوهشگران می‌توان از کارهای انجام شده مقاله‌ای مناسب تهیه و در مجله‌های معتبر به چاپ رساند. از آنجا که هر پژوهش علمی دارای اصطلاحات خاصِ خود است، مقاله‌ نوسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و آشنایی با این مفاهیم و اصطلاحات، برای هر پژوهشگر امری واجب است. زیرا آشنایی با این مفاهیم باعث می‌شود تا پژوهشگر بتواند تصمیمات درست را در زمان مناسب اتخاذ کند و به‌ وسیله این تصمیمات درست در صورت برخورد با مشکلات در فرآیند چاپ مقاله، آن‌ها را مرتفع کند. لازم به ذکر است که در صورت آشنا نبودن با این مفاهیم احتمال به تاخیر افتادن فرآیند چاپ مقاله بسیار بالاست. در ذیل به شرح تعدادی از این مفاهیم و اصطلاحات رایج در چاپ مقاله می‌پردازیم.
مفاهیم-مقاله-نویسی
۱) Manuscript (پیش‌نویس): در واقع در مقاله‌نویسی به نسخه پیش‌نویس ارسالی به سردبیر مجله که هنوز مورد تایید قرار نگرفته و نیاز به تغییرات دارد manuscript گفته می‌‎شود تا پژوهشگر بخش‌هایی را که ادیتور مجله مشخص نموده اصلاح کند.
۲) Paper: وقتی نسخه پیش‌نویس مقاله، در مجله مورد تایید قرار گرفت و به چاپ رسید در حقیقت کار پژوهشگر یک گام به جلو می‌رود و در این بخش به پیش‌نویس وی Paper اطلاق می‌شود. گفتنی است که این عنوان بیشتر به مقاله‌های علمی چاپ شده توسط دانشجویان و پژوهشگران گفته می‌شود.
۳) Publishing process: در واقع به فرآیند چاپ و پذیرش مقاله گفته می‌شود. از آنجایی که در هر مجله قوانینی برای چاپ و پذیرش مقاله تدوین شده است، پژوهشگران باید این قوانین و فرآیندها را با دقت بسیار بالایی رعایت کنند تا بتوانند مقاله خود را به چاپ برسانند.
۴) Submit: در مقاله‌نویسی به معنای ارسال مقاله به مجله مورد نظر برای قرار گرفتن در لیست داوری را Submit مقاله گوییم. در واقع یکی از حساس‌ترین بخش‌های چاپ مقاله به حساب می‌آید زیرا در این مرحله باید به جزئیات با دقت بالایی پرداخت.
۵) Editor in chief: این اصطلاح به طور معمول به مدیر مسئول مجله و یا صاحب امتیاز آن اطلاق می‌شود. و در واقع مدیر مسئول مجله شخصی است که مقاله قبل از این که به دست داوران مجله برسد، آن را بصورت اجمالی مطالعه می‌ کند و در صورت تایید وی مقاله پژوهشگران جهت داوری به دست داوران می‌رسد. وی حتی توانایی دخالت در نظردهی داوران را نیز دارد، به طور مثال اگر داوران در مواردی ۵۰ درصد با چاپ یا عدم چاپ مقاله موافق باشند این شخص می‌تواند رای به چاپ یا رد مقاله دهد. در واقع مسئولیت کلیه مراحل پذیرش و چاپ مقاله‌ها را برعهده دارد به طوری که نامه پذیرش، تاریخ چاپ و همچنین اطلاعیه عدم پذیرش مقاله را برای پژوهشگران ارسال می‌کند.
۶) Corresponding author: این اصطلاح به معنای نویسنده مسئول است. در واقع در مقاله یک فرد را به عنوان نویسنده مسئول انتخاب می‌کنند و او شماره تماس، ایمیل، آدرس پستی محل زندگی و یا کار خود را درمقاله درج کرده تا ادیتور مجله در صورت نیاز با وی تماس بگیرد.
۷) Template: در اصطلاح به قالب و شکل ظاهری مقاله، به عنوان مثال تعیین اینکه مقاله با چه فونتی نوشته شود یا حاشیه و جداول موجود در مقاله به چه صورت باشد، گفته می‌شود. معمولا هر مجله برای چاپ مقاله Template خاص به خود را دارد و از پژوهشگران نیز درخواست می‌کند برای یک دست شدن مقاله‌های موجود، در آن Template مقاله خود را ارئه دهند.
۸) Affiliation: در لغت به معنای وابستگی و در مقاله‌نویسی نیز به معنای وابستگی سازمانی است و از آنجایی که هر پژوهشگر تقریبا با یک نهاد سازمانی و یا محل تحصیل خود در ارتباط است، معمولا هر مجله از نویسندگان مقاله می‌خواهند تا اطلاعات مربوط به محلی که در آن مشغول به تحصیل و یا محلی که در آن کار می‌کنند را در مقاله و دقیقا بعد نام خود اضافه کنند. گفتنی است که وابستگی سازمانی برای دانشگاه و محل کار پژوهشگران بسیار مهم است زیرا از این طریق آن‌ها در سطح جهانی معرفی می‌شوند.
۹) Publication fee: این اصطلاح به مجله‌های open access ارتباط می‌یابد زیرا بسیاری از این مجله‌ها در ازای چاپ مقاله از پژوهشگر هزینه دریافت می‌کنند. معمولا این درخواستِ دریافت هزینه را همزمان با ارسال نامه پذیرش مقاله جهت چاپ برای پژوهشگر ارسال می‌کنند که درصورت عدم پرداخت وی مقاله او نیز در مجله چاپ نمی‌شود.
۱۰) Acceptance letter: به معنای نامه پذیرش است. منظور از آن نیز پذیرش نهایی مقاله جهت چاپ آن در مجله است که معمولا به صورت نامه‌ای در قالب pdf و یا به صورت ایمیل برای نویسنده مسئول و در برخی مواقع نیز برای تمامی نویسندگان ارسال می‌شود. لازم به ذکر است که تنها راه اطمینان نویسندگان از چاپ مقاله آن‌ها در مجله همین دریافت نامه پذیرش مقاله است.
۱۱) Blind review: مقاله‌های ارسال شده برای ادیتور مجله بدون نام پژوهشگران است علت این امر نیز برای تحت تاثیر قرار نگرفتن داوران مجله است. در نتیجه، ادیتور مجله معمولا از پژوهشگران درخواست می‌کند تا مقاله خود را بدون نام برای آن‌ها Submit کنند.
۱۲) Index: یکی از ارکان مهم برای مجله‌ها Index آن است. زیرا از این طریق می‌توان مجله را ارزیابی و به میزان ارزش آن را پی برد. گفتنی است معمولا تمام وب‎سایت‌های مجله‌های موجود در منوی خود گزینه‌ای به نام Index دارند که پژوهشگران، با ورود به آن قسمت می‌توانند نام تمام پایگاه‌هایی که مقاله چاپ شده در فهرست آن‌ها قرار دارد را ببیند.
۱۳) Fast review: بعضی اوقات پژوهشگران برای اینکه مقاله آن‌ها زودتر از تاریخ مشخص شده داوری شود، مبلغی را برای داوری خارج از نوبت به مجله پرداخت خواهند کرد. در این صورت مجله نیز موظف است در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتیجه داوری را برای پژوهشگر ارسال کند. گفتنی است که مبلغ پرداختی از طرف پژوهشگر تاثیری بر نتیجه این داوری ندارد و حتی ممکن است مقاله پژوهشگر رد شود.
۱۴) Galley proof: در آخرین مرحله از چاپ مقاله، ادیتور مجله، قبل از چاپ مقاله آن را برای پژوهشگران ارسال می‌کند تا اگر ایراد و اشکالی در مقاله وجود دارد را رفع کنند. به نسخه‌ای که در آن ممکن است ایرادهایی در بخش مشخصات نویسندگان باشد، Proof گفته می‌شود.آموزش پروپوزال نویسی

پروپوزال یا همان پیشنهاد طرح پژوهشی، رکن اصلی هر پژوهش بوده و در آن پژوهشگر مسیر و اهداف تحقیق خود را مشخص می‌سازد؛ به بیان دیگر، پروپوزال طرحی است که پژوهشگر در ذهن دارد و می‌خواهد آن را عملی کند. پروپوزال نویسی و آشنایی با ساختار آن در دوره کارشناسی ارشد و دکترا امری ضروریست. از این رو، دپارتمان آموزش فن پیپر با کمک اساتید مجرب، آموزشی جامع برای پروپوزال نویسی تدوین نموده است.

مطالب مرتبط

معرفی انواع مقالات علمی

چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸
۹

یکی از روش‌هایی که پژوهشگران نتایج حاصل از پژوهش‌های خود را به وسیله آن ثبت می‌کنند مقالات علمی هستند. با استفاده از مقالات علمی، پژوهشگران می‌توانند به دستاوردهای سایر پژوهشگر...

آموزش مقاله نویسی به زبان انگلیسی

شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
۲۲

حتما برای ترجمه پژوهشی که به زبان فارسی انجام داده‌اید با مشکل مواجه شده‌اید؟ همانطور که می‌دانید مجلات معتبری که ضریب تاثیر (Impact factor) بالایی در سراسر جهان دارند، مقالات ...

انواع مقالات بر اساس محتوا

سه‌شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸
۳۶

مقاله‌نویسی برای اکثر پژوهشگران و دانشجویان کاری با اهمیت است. آن‌ها علاقمندند در زمینه تحصیلی و یا حتی در زمینه کاری که مورد علاقه‌شان می‌باشد به کار مقاله‌نویسی پرداخته و...